2019 Lot Draw Results
 
A lot draw was conducted at the close of business on the last day of filing to determine in what order the candidates names will appear on the ballot.
 
If 3 or more candidates filed for an office, they will appear on the August 6th Primary Ballot. All other offices will appear on the November 5th General Election Ballot.

The lot draw is only for local offices where 2 or more candidates have filed. To view the complete list of candidates, click here.

Note: 
The lot draw for Legislative District 40 will be done by the Secretary of States Office. The lot draws for Darrington School District and Fire Protection District 24 will
be done by Snohomish County.




​ ​

City of Anacortes

 

Ward 1, Council Position 1

 

 

1.       Ryan Walters

 

 

2.       John W. Schryvers

 

 

 

 

Ward 2, Council Position 2

 

 

1.       Sara Holahan

 

 

2.       Dom Tor Fleming

 

 

3.       Christine Cleland-McGrath

 

 

 

 

Ward 3, Council Position 3

 

 

1.       Jeremy Carter

 

 

2.       James Finley

 

 

 

 

Council At-Large, Position 6

 

 

1.       John Espinoza

 

 

2.       Carolyn Moulton

 

 

 

City of Burlington

 

Mayor

 

 

1.       Michael Brawley

 

 

2.       Steve Sexton

 

 

3.       Joe DeGloria

 

 

 

Town of Hamilton

 

Mayor

 

 

1.       Carla R Vandiver

 

 

2.       Joan Cromley

 

 

3.       Renee Barley

 

 

 

 

Council Position 1

 

 

1.       Billy Fisher

 

 

2.       Timothy Morrison

 

 

 

 

Council Position 2

 

 

1.       Theresa Boots

 

 

2.       Brian Kirkpatrick

 

 

3.       Travis M. Patrick

 

 

 

 

Council Position 3

 

 

1.       Dean Vandiver

 

 

2.       Lisa R. Johnson

 

 

 

City of Mount Vernon

 

Mayor

 

 

1.       Sarah Nuanes

 

 

2.       Jill Boudreau

 

 

 

 

Council Ward 1, Position 1

 

 

1.       Erin Moberg

 

 

2.       Shelley Acero

 

 

 

City of Sedro-Woolley

 

Mayor

 

 

1.       Brandon Fullerton withdrew 5/20/2019

 

 

2.       Dennis O’Neil

 

 

3.       Julia Johnson

 

 

 

 

Council Ward 1

 

 

1.       Dave Bates

 

 

2.       Judith Dunn Lee

 

 

3.       Kevin Loy

 

 

4.       Brendan McGoffin

 

 

 

 

Council Ward 4

 

 

1.       Pola Kelley

 

 

2.       Glenn Allen

 

 

 

 

Council Ward 5

 

 

1.       Justin Crossman

 

 

2.       Corrin Hamburg

 

 

3.       Charles (Chuck) Owen

 

 

 

Anacortes School District No. 103

 

Director Position 3

 

 

1.       Miri Levi

 

 

2.       Marilyn Hanesworth

 

 

 

 

Director Position 4

 

 

1.       Jennie Beltramini

 

 

2.       William Shaw

 

 

3.       Maggie Santos

 

 

 

 

Director Position 5

 

 

1.       Amy Roberts withdrew 5/20/2019

 

 

2.       Matthew Cutter

 

 

3.       Connie Pangrazi

 

 

 

Burlington-Edison School District No. 100

 

Director District 3

 

 

1.       Bill Wallace

 

 

2.       Holly Nielsen

 

 

3.       Ken Axelson      

 

 

 

 

Director District 4

 

 

1.       Karen Molenaar Terrell

 

 

2.       Mark Herrgesell

 

 

3.       Rich Wesen

 

 

4.       Celia Ponce Sanchez

 

 

 

Conway School District No. 317

 

Director Position4

 

 

1.       Wade Melton

 

 

2.       Jennifer Smith

 

 

 

La Conner School District No. 311

 

Director District 1

 

 

1.       Kate Szurek

 

 

2.       John T. Agen

 

 

 

 

Director District 2

 

 

1.       Marlys Baker

 

 

2.       Janie Beasley

 

 

 

Sedro-Woolley School District No. 101

 

Director District 2

 

 

1.       Christina Jepperson

 

 

2.       Eric Lodjic

 

 

 

 

Director District 3

 

 

1.       Danielle Baird Russell

 

 

2.       Gary K Johnson withdrew 5/20/2019

 

 

 

Hospital District 1

 

Commissioner Position 4

 

 

1.       Dan Nelson​ withdrew 5/20/2019

 

 

2.       Linda Eiford

 

 

3.       Dale Ragan

 

 

4.       Jay Bowen

 

 

5.       Brian C. Hill

 

 

 

Hospital District 304

 

Commissioner Position 3

 

 

1.       Morgan Steele

 

 

2.       Gary L. Kent

 

 

 

Fire Protection District No. 3

 

Commissioner Position 1

 

 

1.       Edward Kemper

 

 

2.       Steve Boon

 

 

 

 

Commissioner Position 3

 

 

1.       Tony Pratt

 

 

2.       Matthew Stratton

 

 

 

Fire Protection District No. 5

 

Commissioner Position 1

 

 

1.       Dani Hoskinson

 

 

2.       Kirk Damon

 

 

 

Fire Protection District No. 9

 

Commissioner Position 1

 

 

1.       Mike Gubrud

 

 

2.       Tom Taylor

 

 

 

Sewer District 2

 

Commissioner Position 1

 

 

1.       Brian McMahan

 

 

2.       Mark Pearson